Аксесуари до надмогильних пам’ятників

Стандартні елементи надмогильних пам’ятників включають власне пам’ятники та огорожі, а також лавочки і столи. Як правило, саме надгробок складається зі стели, квітника і постаменту. Всі інші компоненти можуть вважатися необов’язковими. Але саме вони надають могилі закінчений, гармонійний вигляд, а крім того – служать чисто утилітарних цілей. Навряд чи хтось захоче встановити пам’ятник на могилі пішов близького, не маючи наміру надалі її відвідувати, приносити квіти, доглядати за пам’ятником. Елементи комплексу допомагають зробити такі відвідування більш зручними.

При замовленні готових пам’ятників в майстерні виробники часто пропонують в комплекті з стелами набір типових елементів, якими можна прикрасити надгробок або ділянку. Найчастіше це хрести або квіти, зрідка – статуетка або вазочка. Такі дрібниці допомагають на перших порах зробити місце поховання доглянутим і урізноманітнити зовнішній вигляд типового пам’ятника.

Однак при замовленні індивідуального пам’ятника кожна деталь обговорюється окремо і виготовляється під конкретні вимоги. Додатковими аксесуарами можуть стати вази, свічники, лампади, бронзові елементи декору, кіоти, арки, перголи, колони, альтанки. Можна сказати, що в даному питанні ви обмежені лише своєю фантазією (і, звичайно, фінансовою стороною питання).

Найбільш гармонійно виглядають аксесуари, виконані з того ж матеріалу, що і саме надгробок. Тобто, замовляючи пам’ятник з граніту, ви зможете доповнити його гранітними вазами в тон або контрастного кольору або встановити по периметру гранітне огорожу з балясинами. У випадку з натуральним каменем це створює враження значності, ґрунтовності, навіть якоїсь суворості. Якщо ви хочете полегшити візуальне сприйняття конструкції – наприклад, при необхідності поставити пам’ятник для жінки або дитини, – можна поєднувати натуральний камінь з елементами з кованого заліза або бронзи: огорожами, квітами на пам’ятнику, скульптурами.

Багато що при виборі аксесуарів для оформлення пам’ятників буде залежати від того, як облаштований ділянку під могилу. У разі, якщо ви вибираєте кам’яну огорожу для могили, вона обов’язково зажадає цоколя для установки. Залежно від того, яким він буде і як буде оформлена площа всередині нього, ви зможете визначити, які ще елементи можна буде розмістити на ділянці. В цьому відношенні кам’яна огорожа має ряд переваг над традиційною зварений огорожею з металу: при її виготовленні самі колони можуть бути оформлені не тільки красиво, але і функціонально – наприклад, зроблені у формі ваз. А кована огорожа з заліза або бронзи сама по собі може бути настільки декоративної, що стела надгробки не зажадає ніяких додаткових прикрас.

Однак варто врахувати, що після завершення всіх робіт з облагороджування ділянки (заливці цоколя, мощення, обнесення огорожею) можливостей розміщувати там додаткові елементи може не залишитися. А деякі аксесуари комплексів покликані виконувати суто специфічну роль і не можуть бути замінені іншими інтересами. Потрібно заздалегідь продумати, чи потрібні вони на могилі, щоб включити їх в проект на початковому етапі.